کاربر گرامی ورود شما را به تالار گفتگوی مستر گیم خیر مقدم عرض می کنیم. جهت استفاده از تمامی امکانات سایت باید عضو شوید. جهت عضویت اینجا کلیک کنید.
MAster_GAme Gaming - Forums  

قدیمی Tuesday 18 August 2009, 18:45   #1
NaviD_Pro
در آستانه ی مدیر شدن

آواتار NaviD_Pro

تاريخ عضويت: Apr 2009
محل سكونت: یه جای خوب
سپاسها: 1,242
در 333 پست 863 بار سپاسگزاری شده است
محبوبیت: 78
NaviD_Pro is just really niceNaviD_Pro is just really niceNaviD_Pro is just really niceNaviD_Pro is just really niceNaviD_Pro is just really nice
ارسال پيغام Yahoo به NaviD_Pro
پيش فرض لینوکس چیست؟

گنو/لينوکس يک سيستم عامل است. احتمالا شما هم‌اکنون سيستم عاملي روي رايانه خود داريد و می‌دانيد که سيستم عامل، مهمترين برنامه‌ي رايانه است که وظيفه‌ي مديريت ساير برنامه‌ها، مديريت سخت‌افزار و ارتباط ميان نرم‌افزار با سخت‌افزار را بر عهده دارد. سيستم عامل شما ممکن است مايکروسافت ويندوز، نسخه‌اي از داس، اپل مکينتاش، يا نسخه‌اي از يونيکس باشد (سيستم عامل‌هاي ديگري نيز وجود دارند). گنو/لينوکس يک سيستم عامل شبيه يونيکس است که هسته‌ي آن توسط فردي با نام "لينوس توروالدس" که در اوايل دهه‌ي نود، دانشجوي دانشگاه هلسينکي فنلاند بود نوشته شد؛ و اولين نسخه‌ي آن در سال ۱۹۹۱ انتشار يافت. سپس نرم‌افزارهايي که پروژه‌ي "گنو" تهيه و توليد کرده بود، در کنار اين هسته قرار گرفت، و سيستم عامل گنو/لينوکس را تشکيل داد. از آن جايي که بسياري از نرم‌افزارهاي مهم درون اين سيستم، از محصولات پرو‌ژه‌ي گنو می‌باشد نام صحيح اين سيستم عامل "گنو/لينوکس" است.

گنو/لينوکس مزيت‌هاي بسياري نسبت به ساير سيستم عامل‌ها دارد. به طور خلاصه می‌توان نقاط قوت گنو/لينوکس را در امنيت بسيار بالا به دليل وجود ديواره‌ي آتش در هسته‌ي سيستم عامل و همچنين وجود لايه‌هاي امنيتي مختلف در آن، تعداد انگشت شمار ويروس‌هاي رايانه‌اي شناخته شده براي آن، پايداري بسيار بالا به دليل طراحي درست هسته، بدين صورت که اشکال در يک نرم‌افزار باعث ناپايداري کل سيستم نمی‌گردد، سرعت بالاي سيستم عامل، به دليل در دسترس بودن کد متن برنامه، و در نتيجه امکان کامپايل برنامه براي يک سخت‌افزار خاص، قيمت بسيار پايين آن، از آن‌جايي که خود سيستم عامل و اکثر نرم‌افزار‌هاي آن به رايگان در دسترس می‌باشند؛ خلاصه کرد. لينوکس همچنين يک هسته‌ي کاملا چند وظيفه‌اي می‌باشد، و از سال‌ها قبل از آنکه ويندوز به وجود آمده باشد و در زماني که داس يک سيستم عامل تک وظيفه‌اي بود؛ اين سيستم توانايي اجراي چند وظيفه به صورت همزمان را داشت. لينوکس سيستمي چند کاربري است، و اين مفهوم را به حد اعلاي خود رسانده، زيرا چند کاربر، می‌توانند از يک سيستم به طور همزمان و بدون دخالت در وظايف يکديگر استفاده کنند. نسخه‌ي فعلي هسته‌ي لينوکس که نسخه‌ي 2.6 است، توانايي بهره‌وري از ده ها پردازنده را به صورت همزمان دارد و در بسیاری از ابر رایانه های جهان مورد استفاده قرار می گیرد. مهمترين برتري گنو/لينوکس، نسبت به سيستم‌عامل‌هاي انحصاري آن است که اين سيستم نرم‌افزار آزاد/متن باز است و هيچ شرکت، دولت يا گروهي صاحب گنو/لينوکس نيست.

شرکت‌ها و گروه‌هاي بسياري اقدام به توليد مجموعه نرم‌افزارهاي خود، که "توزیع/پخش" نام دارد کرده‌اند. تعداد دقيق توزیع هاي گنو/لينوکس مشخص نيست، اما آنچه که مسلم است آن است که بيش از ۳۰۰ پخش ثبت شده‌ي گنو/لينوکس وجود دارد. اکثرا افراد ترجيح می‌دهند که از پخش‌هاي از پيش ساخته شده استفاده کنند. از معروفترين پخش‌هاي گنو/لينوکس می‌توان به دبيان (Debian) ، رد هت (RedHat) ، مندریوا (Mandriva) و زوزه (Suse) اشاره کرد.
قدیمی Tuesday 18 August 2009, 18:46   #2
NaviD_Pro
در آستانه ی مدیر شدن

آواتار NaviD_Pro

NaviD_Pro is just really niceNaviD_Pro is just really niceNaviD_Pro is just really niceNaviD_Pro is just really niceNaviD_Pro is just really nice
پيش فرض

لینوکس یک سیستم عامل اوپن سورس از خانواده یونیکس است که توسط لینوس توروالدز(نابغه فنلاندی) در سال 1991 نوشته شده است.و اسم آن نیز از ترکیب لینوس و یونیکس ساخته شده است.کلا تا قبل از 1999 به علت امنیت بالا و سورس باز به سیستم عامل هکر ها معروف بود.اما از سال 1999 به محصولی عمومی و پر طرفدار تبدیل شده است. به طوری که بسیاری از سرور های دنیا هم اکنون از آن استفاده می کنند.نکته قابل توجه درباره آن قیمت فوق العاده پایین آن است.
اولا :‌که کرنل(هسته سیستم عامل که دستورات مهم در آن قرار دارد) آن کاملا مجانی است.
ثانیا:نسخه کامل آن با یک برنامه آفیس و حدود 1000 برنامه جانبی تقریبا 1/10 نسخه مشابه ویندوز قیمت دارد.
نسخه های معروف آن:Redhat,Mandrake,Turbo,...
قدیمی Tuesday 18 August 2009, 18:47   #3
NaviD_Pro
در آستانه ی مدیر شدن

آواتار NaviD_Pro

پيش فرض

مزایا:
1. امنیت بالا:از نظر امنیت نسبتا مقاوم است و هم از نظر ویروسها(تا کنون تعداد بسیار کمی ویروس برای آن نوشته شده است.)
2. منبع باز بودن:که به وسیله آن می توانید هر گونه که تمایل داشته باشید سیستم عامل خود را تغییر دهید.
3. قیمت نازل:که قبلا توضیح داده شد.
4. Reliability (قابلیت اعتماد)بالا:شما می توانید سیستم لینوکس خود را تا 1 یا 2 سال داشته باشید بدون اینکه مشکلی داشته باشید.در حالی که من طی 8 ماه کار کردن با ویندوز با آن مشکل پیدا کردم.
5. چند پلت فرمی بودن:لینوکس در پلت فرمهای مختلف از جمله x86,Alpha AXP,PPc,SPARC,IA64 اجرا می شود .توضیح : نسخه x86 یا i386 همان نسخه های متناسب با PC هستند.
6. معایب:
1. کاربر پسند نبودن:به علت تعدد اینترفیس ها و نبودن اینترفیس مناسب،چندان مورد توجه کاربران نیست.
2. نصب مشکل:مشکلترین قسمت کار با لینوکس، نصب آن است.با وجود نصب سریعتر نسبت به ویندوز ، اما مشکلات فراوانی از جمله نشناختن قطعات است.
3. عدم تطابق کامل با سخت افزارها:این سیستم عامل مشکلاتی نیز در مورد شناختن قطعات سخت افزاری دارد.

هم اکنون شرکتهای بزرگ پشتیبانی کننده لینوکس هم اکنون در حال بر طرف کردن این مشکلات هستند.
شرکت Mandrake که از سال 1999 کار خود را آغاز کرده همواره سعی خود را بر بهبود مراحل نصب نهاده است.
هم چنین لینوکس قابلیت نصب همراه با ویندوز را نیز دارد.
قدیمی Tuesday 18 August 2009, 18:50   #4
NaviD_Pro
در آستانه ی مدیر شدن

آواتار NaviD_Pro

پيش فرض دلیل ترک لینوکس چیست؟

نوشته های محمدرضا بوذری در زمینه اینترنت، آی تی، اپن‌سورس و …

اشخاص زیادی را دیدم که گنو/لینوکس را ترک کردند و از آن متنفر شدند و دیگر به سمتش بازنگشتند، اما دلیل این کار چیست ؟ چرا این طور می‌شود ؟ پس چرا من از لینوکس زده نمی‌شوم ؟ چرا کسان دیگر این گونه نیستند ؟ چرا ما لینوکس را دوست داریم ؟ چرا از آن طرفداری می‌کنیم ؟ و چرا های دیگر ….

به نظر من، این که خیلی‌ها از لینوکس فراری شدند این است که هدف مشخصی ندارند فقط به خاطر سرگرمی با آن کار کردندوبس و نخواستند به آن به عنوان یک سیستم عامل واقعی نگاه کنند. بعضی‌ها هم دلایلی مختلفی برای این کارشان دارند مثلا مشکل شناسایی کارت صدا یا گرافیک و یا مودم، چیز هایی که به سادگی قابل نصب و راه اندازی هستند-البته با کمی صبر و حوصله- و یا انتخاب نکردن توزیعی مناسب. تا با مشکلی در فلان توزیع بر می‌خورند می‌گویند لینوکس بَده و به گونه‌ای این سیستم عامل را برای خود و اطرافیان تبدیل به یک هیولا می‌کنند طوری که اگر کسه دیگری قصد مهاجرت به لینوکس را داشته باشد نیز منصرف خواهد شد!!!

اگر شخصی واقعا بخواهد گنو/لینوکس را به عنوان سیستم عامل اصلی خودش تبدیل کند هر طور که شده با هر سختی‌ای این کار را انجام خواهد داد و بهانه‌ای برایش نمی‌آورد. کسانی که دلایلی برای ترک لینوکس می‌آورند به
نظر من تنبلی آن اشخاصه و می‌خواهند کارشان را توجیه کنند، من به عقاید و انتخاب دیگران احترام می‌گذارم و هر کسی مختاره که خودش سیستم عاملش را انتخاب کنه ولی این رو می‌گم که چرا وقتی نمی‌توانید با لینوکس درست و حسابی کنار بیاید آن را در انظار عمومی بد جلوه می‌دهید و چرا قبول نمی‌کنید که مشکل اصلی خود شما و تنبلیتان است؟

کسانی که از لینوکس رفتند دلیلش اینه که سعی نکردند کمی تحقیق برای انتخاب توزیع مناسب خودشان کنند، با تجربه‌ی اول از استفاده آن منصرف شدن!‌ حالا چرا ؟ چون فلان مشکل رو در فلان قسمت داره که قابل حل هم هست و با کمی سعی و تلاش برطرف خواهد شد… قبول دارم کار کردن با گنو/لینوکس کمی مشکله و نیاز به اینترنت‌پرسرعت و غیره داره ولی با همین اینترنت ایرانی (؟!) هم میشه یک سری از کارها را کرد. بنده خودم دارم از دایال‌آپ استفاده می‌کنم درسته کمی سخته ولی کار با چنین سیستم عامل آزادی واقعا لذت بخش است و به همین دلیل سختی هایش را می‌پذیرم.

گروهی دیگر می‌گویند که نرم‌افزارهای تحت این سیستم عامل بسیار اندک‌اند و به ویندوز نمی‌رسند، این درست! ولی تا ۹۰٪ معادل برای نرم‌افزار های ویندوزی در لینوکس و نرم‌افزار های آزاد یافت می‌شود که به اندازه و یا حتی بیشتر از معادل غیر آزاد خود (ویندوزی) کارایی دارند و اکثرا رایگان هستند و بدون پرداخت هزینه‌ای قابل استفاده‌اند،‌ این نیز بهانه است چون فکر می‌کنند یافتن برنامه‌ها کار مشکلی است یا اگر باشند کارایی ندارند ولی من به عنوان یک گنو/لینوکسی می‌گم نرم‌افزارهای ویندوز کم و دستیابی با آن‌ها مشکله (این را وقتی وارد گنو/لینوکس شدید متوجه خواهید شد).

وقتی به عده‌ای می‌گویی که لینوکس از نظر امنیت از ویندوز جلو تره و ویروسی به آن صورت برایش نوشته نشده می‌گویند: نه‌خیر این دلیلش نیست که لینوکس از نظر امنیت قوی‌تره بلکه کاربران کمی دارد به همین دلیل ویروس یا بدافزاری برای آن وجود نداره. این افراد چون نمی‌دانند که هسته (Kernel) لینوکس طوری نوشته و پایه ریزی شده که هر بدافزار و ویروسی نتواند به سادگی وارد process های سیستم شود و یا به فایل‌های سیستمی و غیره آسیب برسانند و System را از کار بیندازند این دید را دارند.

بخشی دیگر از کاربران این ذهنیت را از نرم‌افزارهای اپن‌سورس (Open Source) دارند که از امنیت و کیفیت پایینی برخوردارند. این طرز فکر بسیار بسیار غلط هست، شما خودتان قضاوت کنید ویندوز که کاملا حفاظت شده، کدبسته (Closed-Source) و غیر رایگان می‌باشد امنیت بسیار بالایی داره ؟ البته با کمی جستجو می‌شود به این نکته پی‌برد که بالاترین ضریب امنیتی را نرم‌افزارهای کد باز دارا می‌باشند آن هم دلیلش این هست که کد منبع آن در اختیار همگان است این همه آدم (هکر، دکتر، مهندس، نخبه و ….) در سراسر جهان به آن دسترسی دارند که در پیشرفت و توسعه‌ی آن دارای نقش موثری هستند و این باعث شده به محض این که حفره یا باگی (BUG) در نرم‌افزار دیده شد این مشکل در بازه‌ی زمانی بسیار کوتاه Patch شود چیزی که در نرم‌افزارهای کد بسته باگ‌های موجود ممکنه تا چند ماه هم وصله نشوند، نمونش اینترنت اکسپلورر هرچند پیشرفت‌های خوبی داشته ولی خیلی دیر به دیر به روز و Patch می‌شود. حالا تعداد میلیونی Developer های گنو/لینوکس را با برنامه نویسان Microsoft مقایسه کنید.

هدف از نوشتن این مطلب این بود که بگم اگر شما از لینوکس متنفری و نتوانستی ازش خوب استفاده کنی لطفا دیگران را از استفاده‌ی از آن نترسان و به عبارتی برایش اسم نگذار، تاکید من به تحقیق و جستجو در بالا به خاطر این است که نباید هیچ کاری را بدون تحقیق انجام داد برای هر کاری، نه فقط برای مهاجرت به لینوکس، ممکنه کسی بخواهد از از مکینتاش بره به ویندوز (البته تقریبا غیر ممکنه) باید تحقیق کنه یک سری مسائلی رو مد نظر داشته باشه که مثلا اگه رفتم ویندوز فلان محدودیت را دارم و فلان امکانات را هم دارم… اینه که تحقیق و جستجو فراموش نشود!

* اگر قصد مهاجرت به لینوکس را داری به نکات زیر توجه داشته باش:

- اگر اطلاعات کافی برای نصب این سیستم عامل نداری سعی کن جستجو کنی از افرادی که تجربه دارند سوال بپرسی و همین طور سرسری نری دنبال نصب چون امکان صدمه خوردن به اطلاعات و پارتیشن‌هایت وجود داره، اگر اطمینان کافی نداری، برای این که ترست از نصب بریزه از اطلاعات مهمت پشتیبانی تهیه کن تا بعدا به خاطر یک سهل‌انگاری لینوکس را مقصر ندانی.
- هدف خودت را مشخص کن به همه‌چیز فکر کن این رو بدون که بازی پاشنه‌ی آشیل لینوکسه، کار کردن باهاش ساده است (درصورتی که خودت بخواهی). اکثر لینوکس‌ها (تقریبا تمامشان) دارای دیسک‌زنده (Live CD) می‌باشند و شما قبل از نصب می‌توانید با محیط و امکانات آن آشنا بشید، بدون اینکه آن‌را نصب کنید و این یکی از نقاط قوت لینوکس در برابر دیگر سیستم عامل هاست.
- اگر تازه می‌خواهی وارد لینوکس بشوی سعی‌کن از توزیع‌های کاربر پسندتر مثل اوبونتو و پارسیکس استفاده کنی اگر به دلت ننشستند، تا جایی که من شنیدم و خبر دارم چهارصدواندی توزیع لینوکس وجود دارد که تو هرکدام که به دلت نشست می‌توانی انتخاب و استفاده کنی.

توصیه من که یکی از مهاجران ویندوز به سمت لینوکس هستم اینه که موقعیت خودتان را بسنجید ببینید که آیا امکان استفاده از لینوکس را دارید یا خیر، هدفتان را مشخص کنید، با فکر جلو بروید، اگر توانستید خودتان را متقاعد کنید آن‌وقت زمان خوبی برای مهاجرت می‌باشد. اگر هم یک کاربر معمولی هستین و برای تنوع قصد انجام این کار را دارید اگر از من سوال کنید من می‌گم که حتما یک توزیع لینوکس در کنار ویندوز خودتان نصب کنید، توزیع پیشنهادی من هم برای شروع اوبونتو می‌باشد چون علاوه بر این که مبتنی بر دبیان هست، بسیار کاربر پسند می‌باشد (می‌شود گفت یکی از راحت ترین گنو/لینوکس ها است) و کار با آن لذت بخش خواهد بود و تمامی نیازهای یک کاربر تازه وارد را برآورده خواهد کرد، مطمئن باشید نصب لینوکس در کنار ویندوز، به ویندوز و سیستم شما هیچ آسیبی نخواهد رساند…

این رو نمی‌گم که ویندوز سیستم عامل بدی هست و کسی از آن نباید استفاده کنه، بالاخره هرکسی یک عقیده‌ای داره و باید به عقاید دیگران احترام گذاشت یکی به گونه‌ای با ویندوز ارضا می‌شود دیگیر شرایط شغلیش ایجاب می‌کنه که از ویندوز استفاده کنه کسه دیگری گیمر هست و مطمئنا لینوکس برای وی گزینه‌ی مناسبی نخواهد بود. به هرحال هرکسی حق انتخاب داره و آزاده که خودش تصمیم بگیره …
البته در حدی نیستم که اظهار نظر کنم ولی مجبور شدم این مطلب را بنویسم چون احساس کردم بیخود و بی‌جهت لینوکس در بین کاربران بگونه‌ای داره بدجا می‌افته و این شد که این مطلب را نوشتم. این نوشته اشاره به شخص خاصی نداره امیدوارم باعث رنجش کسی نشده باشم!!!

″ آزادی را دوست دارم برای این لینوکس را انتخاب کردم ″
قدیمی Tuesday 18 August 2009, 19:16   #5
Alireza_K!LL3r
مدیر بخش PS3 و CSS

آواتار Alireza_K!LL3r

تاريخ عضويت: Aug 2009
محل سكونت: ایران --> تهران --> !!!
سپاسها: 1,288
در 501 پست 1,270 بار سپاسگزاری شده است
محبوبیت: 92
Alireza_K!LL3r has a spectacular aura aboutAlireza_K!LL3r has a spectacular aura about
ارسال پيغام Yahoo به Alireza_K!LL3r Send a message via Skype™ to Alireza_K!LL3r
پيش فرض

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله navid_pro نمايش پست
نوشته های محمدرضا بوذری در زمینه اینترنت، آی تی، اپن‌سورس و …

اشخاص زیادی را دیدم که گنو/لینوکس را ترک کردند و از آن متنفر شدند و دیگر به سمتش بازنگشتند، اما دلیل این کار چیست ؟ چرا این طور می‌شود ؟ پس چرا من از لینوکس زده نمی‌شوم ؟ چرا کسان دیگر این گونه نیستند ؟ چرا ما لینوکس را دوست داریم ؟ چرا از آن طرفداری می‌کنیم ؟ و چرا های دیگر ….

به نظر من، این که خیلی‌ها از لینوکس فراری شدند این است که هدف مشخصی ندارند فقط به خاطر سرگرمی با آن کار کردندوبس و نخواستند به آن به عنوان یک سیستم عامل واقعی نگاه کنند. بعضی‌ها هم دلایلی مختلفی برای این کارشان دارند مثلا مشکل شناسایی کارت صدا یا گرافیک و یا مودم، چیز هایی که به سادگی قابل نصب و راه اندازی هستند-البته با کمی صبر و حوصله- و یا انتخاب نکردن توزیعی مناسب. تا با مشکلی در فلان توزیع بر می‌خورند می‌گویند لینوکس بَده و به گونه‌ای این سیستم عامل را برای خود و اطرافیان تبدیل به یک هیولا می‌کنند طوری که اگر کسه دیگری قصد مهاجرت به لینوکس را داشته باشد نیز منصرف خواهد شد!!!

اگر شخصی واقعا بخواهد گنو/لینوکس را به عنوان سیستم عامل اصلی خودش تبدیل کند هر طور که شده با هر سختی‌ای این کار را انجام خواهد داد و بهانه‌ای برایش نمی‌آورد. کسانی که دلایلی برای ترک لینوکس می‌آورند به
نظر من تنبلی آن اشخاصه و می‌خواهند کارشان را توجیه کنند، من به عقاید و انتخاب دیگران احترام می‌گذارم و هر کسی مختاره که خودش سیستم عاملش را انتخاب کنه ولی این رو می‌گم که چرا وقتی نمی‌توانید با لینوکس درست و حسابی کنار بیاید آن را در انظار عمومی بد جلوه می‌دهید و چرا قبول نمی‌کنید که مشکل اصلی خود شما و تنبلیتان است؟

کسانی که از لینوکس رفتند دلیلش اینه که سعی نکردند کمی تحقیق برای انتخاب توزیع مناسب خودشان کنند، با تجربه‌ی اول از استفاده آن منصرف شدن!‌ حالا چرا ؟ چون فلان مشکل رو در فلان قسمت داره که قابل حل هم هست و با کمی سعی و تلاش برطرف خواهد شد… قبول دارم کار کردن با گنو/لینوکس کمی مشکله و نیاز به اینترنت‌پرسرعت و غیره داره ولی با همین اینترنت ایرانی (؟!) هم میشه یک سری از کارها را کرد. بنده خودم دارم از دایال‌آپ استفاده می‌کنم درسته کمی سخته ولی کار با چنین سیستم عامل آزادی واقعا لذت بخش است و به همین دلیل سختی هایش را می‌پذیرم.

گروهی دیگر می‌گویند که نرم‌افزارهای تحت این سیستم عامل بسیار اندک‌اند و به ویندوز نمی‌رسند، این درست! ولی تا ۹۰٪ معادل برای نرم‌افزار های ویندوزی در لینوکس و نرم‌افزار های آزاد یافت می‌شود که به اندازه و یا حتی بیشتر از معادل غیر آزاد خود (ویندوزی) کارایی دارند و اکثرا رایگان هستند و بدون پرداخت هزینه‌ای قابل استفاده‌اند،‌ این نیز بهانه است چون فکر می‌کنند یافتن برنامه‌ها کار مشکلی است یا اگر باشند کارایی ندارند ولی من به عنوان یک گنو/لینوکسی می‌گم نرم‌افزارهای ویندوز کم و دستیابی با آن‌ها مشکله (این را وقتی وارد گنو/لینوکس شدید متوجه خواهید شد).

وقتی به عده‌ای می‌گویی که لینوکس از نظر امنیت از ویندوز جلو تره و ویروسی به آن صورت برایش نوشته نشده می‌گویند: نه‌خیر این دلیلش نیست که لینوکس از نظر امنیت قوی‌تره بلکه کاربران کمی دارد به همین دلیل ویروس یا بدافزاری برای آن وجود نداره. این افراد چون نمی‌دانند که هسته (kernel) لینوکس طوری نوشته و پایه ریزی شده که هر بدافزار و ویروسی نتواند به سادگی وارد process های سیستم شود و یا به فایل‌های سیستمی و غیره آسیب برسانند و system را از کار بیندازند این دید را دارند.

بخشی دیگر از کاربران این ذهنیت را از نرم‌افزارهای اپن‌سورس (open source) دارند که از امنیت و کیفیت پایینی برخوردارند. این طرز فکر بسیار بسیار غلط هست، شما خودتان قضاوت کنید ویندوز که کاملا حفاظت شده، کدبسته (closed-source) و غیر رایگان می‌باشد امنیت بسیار بالایی داره ؟ البته با کمی جستجو می‌شود به این نکته پی‌برد که بالاترین ضریب امنیتی را نرم‌افزارهای کد باز دارا می‌باشند آن هم دلیلش این هست که کد منبع آن در اختیار همگان است این همه آدم (هکر، دکتر، مهندس، نخبه و ….) در سراسر جهان به آن دسترسی دارند که در پیشرفت و توسعه‌ی آن دارای نقش موثری هستند و این باعث شده به محض این که حفره یا باگی (bug) در نرم‌افزار دیده شد این مشکل در بازه‌ی زمانی بسیار کوتاه patch شود چیزی که در نرم‌افزارهای کد بسته باگ‌های موجود ممکنه تا چند ماه هم وصله نشوند، نمونش اینترنت اکسپلورر هرچند پیشرفت‌های خوبی داشته ولی خیلی دیر به دیر به روز و patch می‌شود. حالا تعداد میلیونی developer های گنو/لینوکس را با برنامه نویسان microsoft مقایسه کنید.

هدف از نوشتن این مطلب این بود که بگم اگر شما از لینوکس متنفری و نتوانستی ازش خوب استفاده کنی لطفا دیگران را از استفاده‌ی از آن نترسان و به عبارتی برایش اسم نگذار، تاکید من به تحقیق و جستجو در بالا به خاطر این است که نباید هیچ کاری را بدون تحقیق انجام داد برای هر کاری، نه فقط برای مهاجرت به لینوکس، ممکنه کسی بخواهد از از مکینتاش بره به ویندوز (البته تقریبا غیر ممکنه) باید تحقیق کنه یک سری مسائلی رو مد نظر داشته باشه که مثلا اگه رفتم ویندوز فلان محدودیت را دارم و فلان امکانات را هم دارم… اینه که تحقیق و جستجو فراموش نشود!

* اگر قصد مهاجرت به لینوکس را داری به نکات زیر توجه داشته باش:

- اگر اطلاعات کافی برای نصب این سیستم عامل نداری سعی کن جستجو کنی از افرادی که تجربه دارند سوال بپرسی و همین طور سرسری نری دنبال نصب چون امکان صدمه خوردن به اطلاعات و پارتیشن‌هایت وجود داره، اگر اطمینان کافی نداری، برای این که ترست از نصب بریزه از اطلاعات مهمت پشتیبانی تهیه کن تا بعدا به خاطر یک سهل‌انگاری لینوکس را مقصر ندانی.
- هدف خودت را مشخص کن به همه‌چیز فکر کن این رو بدون که بازی پاشنه‌ی آشیل لینوکسه، کار کردن باهاش ساده است (درصورتی که خودت بخواهی). اکثر لینوکس‌ها (تقریبا تمامشان) دارای دیسک‌زنده (live cd) می‌باشند و شما قبل از نصب می‌توانید با محیط و امکانات آن آشنا بشید، بدون اینکه آن‌را نصب کنید و این یکی از نقاط قوت لینوکس در برابر دیگر سیستم عامل هاست.
- اگر تازه می‌خواهی وارد لینوکس بشوی سعی‌کن از توزیع‌های کاربر پسندتر مثل اوبونتو و پارسیکس استفاده کنی اگر به دلت ننشستند، تا جایی که من شنیدم و خبر دارم چهارصدواندی توزیع لینوکس وجود دارد که تو هرکدام که به دلت نشست می‌توانی انتخاب و استفاده کنی.

توصیه من که یکی از مهاجران ویندوز به سمت لینوکس هستم اینه که موقعیت خودتان را بسنجید ببینید که آیا امکان استفاده از لینوکس را دارید یا خیر، هدفتان را مشخص کنید، با فکر جلو بروید، اگر توانستید خودتان را متقاعد کنید آن‌وقت زمان خوبی برای مهاجرت می‌باشد. اگر هم یک کاربر معمولی هستین و برای تنوع قصد انجام این کار را دارید اگر از من سوال کنید من می‌گم که حتما یک توزیع لینوکس در کنار ویندوز خودتان نصب کنید، توزیع پیشنهادی من هم برای شروع اوبونتو می‌باشد چون علاوه بر این که مبتنی بر دبیان هست، بسیار کاربر پسند می‌باشد (می‌شود گفت یکی از راحت ترین گنو/لینوکس ها است) و کار با آن لذت بخش خواهد بود و تمامی نیازهای یک کاربر تازه وارد را برآورده خواهد کرد، مطمئن باشید نصب لینوکس در کنار ویندوز، به ویندوز و سیستم شما هیچ آسیبی نخواهد رساند…

این رو نمی‌گم که ویندوز سیستم عامل بدی هست و کسی از آن نباید استفاده کنه، بالاخره هرکسی یک عقیده‌ای داره و باید به عقاید دیگران احترام گذاشت یکی به گونه‌ای با ویندوز ارضا می‌شود دیگیر شرایط شغلیش ایجاب می‌کنه که از ویندوز استفاده کنه کسه دیگری گیمر هست و مطمئنا لینوکس برای وی گزینه‌ی مناسبی نخواهد بود. به هرحال هرکسی حق انتخاب داره و آزاده که خودش تصمیم بگیره …
البته در حدی نیستم که اظهار نظر کنم ولی مجبور شدم این مطلب را بنویسم چون احساس کردم بیخود و بی‌جهت لینوکس در بین کاربران بگونه‌ای داره بدجا می‌افته و این شد که این مطلب را نوشتم. این نوشته اشاره به شخص خاصی نداره امیدوارم باعث رنجش کسی نشده باشم!!!

″ آزادی را دوست دارم برای این لینوکس را انتخاب کردم ″
خوب در کل میشه بگید لینوکس بهتره یا ویندوز ؟ چرا ؟

[فقط کاربرانی که ثبت نام کرده اند قادر به دیدن محتویات هستندبرای ثبت نام کلیک کنید ]
Alireza_K!LL3r آفلاین است   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از Alireza_K!LL3r به خاطر ارسال این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی Tuesday 18 August 2009, 19:36   #6
Ar-Jey|speed
اگه نباشه جاش خالی میمونه

آواتار Ar-Jey|speed

تاريخ عضويت: Jan 2009
محل سكونت: Mashhad
سپاسها: 1,738
در 937 پست 2,459 بار سپاسگزاری شده است
محبوبیت: 115
Ar-Jey|speed will become famous soon enough
ارسال پيغام Yahoo به Ar-Jey|speed
پيش فرض

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله Alireza_K!LL3r نمايش پست
خوب در کل میشه بگید لینوکس بهتره یا ویندوز ؟ چرا ؟
تا اونجایی که من اطلاع دارم!!
linuxe واسه اینترنت بسیار عالی است مدیریت اینترنتش عالیه اما هر نرم افزار نصب نمی شه!!
ویندوز برای اینترنت مناسب است نه در حد لینوکس !! ویندوز هم همه نرم افزار ها رو می تونه نصب کنه!!
بسیار راحت می شه تشخیص داد که کدوم بهتره !!
ویــــــــــــــندوز

بـــای فروم مسترگیم
I Hate Some people There
Ar-Jey|speed آفلاین است   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از Ar-Jey|speed به خاطر ارسال این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی Tuesday 18 August 2009, 19:39   #7
Alireza_K!LL3r
مدیر بخش PS3 و CSS

آواتار Alireza_K!LL3r

تاريخ عضويت: Aug 2009
محل سكونت: ایران --> تهران --> !!!
سپاسها: 1,288
در 501 پست 1,270 بار سپاسگزاری شده است
محبوبیت: 92
Alireza_K!LL3r has a spectacular aura aboutAlireza_K!LL3r has a spectacular aura about
ارسال پيغام Yahoo به Alireza_K!LL3r Send a message via Skype™ to Alireza_K!LL3r
پيش فرض

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله ar-jey|speed نمايش پست
تا اونجایی که من اطلاع دارم!!
Linuxe واسه اینترنت بسیار عالی است مدیریت اینترنتش عالیه اما هر نرم افزار نصب نمی شه!!
ویندوز برای اینترنت مناسب است نه در حد لینوکس !! ویندوز هم همه نرم افزار ها رو می تونه نصب کنه!!
بسیار راحت می شه تشخیص داد که کدوم بهتره !!
ویــــــــــــــندوز
برای بازی چی ؟

[فقط کاربرانی که ثبت نام کرده اند قادر به دیدن محتویات هستندبرای ثبت نام کلیک کنید ]
Alireza_K!LL3r آفلاین است   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از Alireza_K!LL3r به خاطر ارسال این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی Tuesday 18 August 2009, 19:51   #8
Ar-Jey|speed
اگه نباشه جاش خالی میمونه

آواتار Ar-Jey|speed

تاريخ عضويت: Jan 2009
محل سكونت: Mashhad
سپاسها: 1,738
در 937 پست 2,459 بار سپاسگزاری شده است
محبوبیت: 115
Ar-Jey|speed will become famous soon enough
ارسال پيغام Yahoo به Ar-Jey|speed
پيش فرض

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله Alireza_K!LL3r نمايش پست
برای بازی چی ؟
مشخص وینـــدوز دیگـــه

بـــای فروم مسترگیم
I Hate Some people There
Ar-Jey|speed آفلاین است   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از Ar-Jey|speed به خاطر ارسال این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی Tuesday 18 August 2009, 20:59   #9
NaviD_Pro
در آستانه ی مدیر شدن

آواتار NaviD_Pro

پيش فرض

بشتر اونایی که از لینوکس استفاده میکنند دلیلش امنیت فوق العاده بالای اونه.
قدیمی Tuesday 18 August 2009, 21:44   #10
Magneto
گيمر حرفه ای

آواتار Magneto

تاريخ عضويت: Oct 2008
محل سكونت: تهران
سپاسها: 1,111
در 227 پست 749 بار سپاسگزاری شده است
محبوبیت: 39
Magneto is on a distinguished road
ارسال پيغام Yahoo به Magneto
پيش فرض

برای استفاده از لینوک چندین دلیل وجود داره یکیش همین که نوید گفت امنیت اونه .
دومین دلیل اینه که برای شرکتهای خارجی هزینه کمتری در بر داره چون باید کلی پول ویندوز بدن ولی لینوکس هزینه ای در بر نداره.

از چارلی چاپلین می پرسند :
خوشبختی چیست ؟
میگه خوشبختی فاصله این بدبختی است تا بدبختی بعدی

Magneto آفلاین است   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از Magneto به خاطر ارسال این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

Bookmarks

كاربران در حال ديدن تاپیک: 1 (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهاي تاپیک
نحوه نمايش

قوانين ارسال